Wednesday, March 12, 2025

Lean Cuisine Math

Gourmet Chef Elaine is a big fan of eating Lean Cuisine's for lunch.  She refuses to buy them at their normal price ($3.75 each in the picture below).  But when can be had for $1.99 each, she'll throw five or ten in the shopping cart.   

If you look closely at the sale sticker, you'll see a "buy 5 & save $5", but if you do the math, buying five at the sale price totals $9.95, but buying five at the $3.75 price totals $18.75, so the savings is actually $8.80. Math isn't their strong suit. 


No comments:

Post a Comment